PANEL OF ADVISORS

(2021-2024)

PRINCIPAL OFFICE BEARERS

Management
Committee

Chairman:
Augustine Wong

Deputy Chairman:
Louis Ting

Members:
Ir John Yong
Angie Kueh

WORKING COMMITTEE

Activities
Committee

Chairman:
Ir John Yong

Deputy Chairman:
Steve Tan

Members:
Alan Wong
Cr Dato Sim Kiang Chiok
Sr Gary Kho
Peter Pau
William Wong

Youth
Committee

Chairman:
Peter Pau

Deputy Chairman:
Steve Tan

Members:
George Ting
William Wong
Jonathan Long

Liaison
Committee

Chairman:
Angie Kueh

Deputy Chairman:
Bryan Chen
Peter Pau

Members:
Augustine Wong
Louis Ting
Ir John Yong
Angie Kueh

Housing
Committee

Chairman:
Hj Zaidi Ahmad

Deputy Chairman:
Louis Ting

Members:
Cr Dato Sim Kiang Chiok
Cecil Lau
Joshua Sia
James Hii

Legal
Committee

Chairman:
Peter Lau

Deputy Chairman:
Louis Ting
Cecil Lau

Members:
Goh Chin Yee

Urban Planning
and Resources
Committee

Chairman:
Lawrence Law

Deputy Chairman:
Ir Dr John Panil

Members:
Augustine Wong
Louis Tang
Ir John Yong
Angie Kueh
Cr Dato Sim Kiang Chiok
Cecil Lau
James Hii
Joshua Sia
Cr Iskandar Sharkawi
Hj Zaidi Ahmad
Peter Lau
Peter Pau
Paul Satem
Bryan Chen

Land Task Force
Committee

Chairman:
Cr Iskandar Sharkawi

Deputy Chairman:
Cr Dato Sim Kiang Chiok

Members:
Peter Lau
Steve Tan
Nicholas Wong
Paul Amin Satem
Barapui
Hj Zaidi Ahmad
Ir Dr John Panil

Research & Development, Education and Technical
Committee

Chairman:
Louis Ting

Deputy Chairman:
Dato Bobby Ting

Members:
Peter Pau
Hj Zaidi Ahmad
James Hii
Cr Dato Sim Kiang Chiok
Dato William Wei
Dominic Su
Alan Wong
Joseph Wong

Utilities
Committee

Chairman:
Cr Dato Sim Kiang Chiok

Deputy Chairman:
Lawrence Law

Members:
Cecil Lau
James Hii
Joshua Sia
Alan Wong
Ir John Yong
Peter Lau
Peter Pau
Steve Tan

CSR
Committee

Chairman:
James Hii

Deputy Chairman:
Cr Dato Sim Kiang Chiok
Cecil Lau
Joshua Sia

Editorial
Committee

Chairman:
Sr Gary Kho

Deputy Chairman:
Paul Satem

Members:
Augustine Wong
Louis Ting
Ir John Yong
Angie Kueh
Cr Dato Sim Kiang Chiok
Cecil Lau
Joshua Sia
James Hii
Alan Wong

SMM2H
Committee

Chairman:
Dominic Su

Deputy Chairman:
Peter Lau

Members:
Augustine Wong
Louis Ting
Ir John Yong
Angie Kueh
Cr Dato Sim Kiang Chiok
Cecil Lau
Joshua Sia
James Hii
Paul Satem
Iskandar Sharkawi

SHEDA Council Members / Advisors for the Term (2021-2024)

CURRENT BRANCHES COMMITTEE

MEMBERS FOR THE TERMS (2021 - 2024)